Ile pieniędzy może zająć komornik?

Zaciąganie zobowiązań kredytowych, zarówno w bankach, jak i innych firmach, zaprzestanie spłaty grozi postępowaniem egzekucyjnym zmierzającym do odzyskania, na rzecz wierzyciela, należnych kwot wraz z odsetkami, dodatkowymi kosztami i opłatami. W ramach postępowania cywilnego egzekucja, na podstawie zaopatrzonego w klauzulę wykonalności tytułu wykonawczego lub nakazu zapłaty, prowadzona jest najczęściej przez komornika sądowego. Unikanie wierzycieli, nieodbieranie korespondencji nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej, aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto porozumieć się i ułożyć z wierzycielem. Jeśli jednak dojdzie do egzekucji komorniczej warto wiedzieć, na co komornik może sobie pozwolić i w ramach jakich działań może egzekwować zobowiązania.

Co podlega zajęciu przez komornika?

Komornik ma prawo do zajęć środków pieniężnych, ruchomości i nieruchomości stanowiących własność dłużnika. Tak więc ma prawo skierować zajęcie wynagrodzenia za pracę, zajęcie świadczeń, wierzytelności czy zając rachunki bankowe. Ustawodawca przewidział jednak ograniczenia, do których każdy organ egzekucyjny ma obowiązek się stosować. Wynagrodzenie podlega zajęciu do wysokości 50 % brutto ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 1680 zł), świadczenia emerytalno- rentowe to maksymalnie 25% jego wysokości netto, ograniczona jest tez kwota możliwa do egzekwowania z rachunku bankowego (wynika z przepisów prawa bankowego). Wyjątkiem są zobowiązania alimentacyjne (niemal nie podlegają ograniczeniom).

Egzekucja z ruchomości

Zajęciu podlegają niemal wszystkie ruchomości stanowiące własność dłużnika za wyjątkiem rzeczy określonych w przepisach art. 829 KPC, tj.: narzędzia i przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika (z wyłączeniem auta), pościel, bielizna, ubrania codzienne, niezbędne dłużnikowi i członkom jego rodziny, zapasy żywności i opału na okres jednego miesiąca, rzeczy niezbędne do nauki, praktyk religijnych, odznaczenia. Wszystkie rzeczy ponad to podlegają zajęciu i sprzedaży w trybie egzekucyjnym, jeśli zobowiązanie nie zostanie uregulowane we wskazanym terminie.

Egzekucja z nieruchomości

Komornik upoważniony jest do egzekucji z nieruchomości stanowiącej własność (lub współwłasność) dłużnika. W praktyce najczęściej w pierwszej kolejności następuje wezwanie do zapłaty, wzmianka w dziale II księgi wieczystej. W wyniku braku wpłaty rzeczoznawca powołany przez egzekucyjny organ sądowy dokonuje opisu i oszacowania nieruchomości, zostaje wyznaczony termin I licytacji. Dłużnik jest wówczas jedynie zarządcą nieruchomości. W związku z prowadzona egzekucja z nieruchomości, komornicy naliczają sobie wyższa opłatę, rzędu 15% kwoty zadłużenia. Przy pozostałych, stosowanych środkach koszty komornika to 8 % sumy zadłużenia.

Jak widać postępowanie egzekucyjne prowadzone przez Komornika nie należy do „najtańszych” i wiele można stracić. Uprawnienia, jakimi dysponuje komornik, umożliwiają mu egzekwowanie należności z niemal wszelkich źródeł, na których tak naprawdę nam zależy. Regulując należności unikniemy niepotrzebnych kosztów i nieprzyjemności związanych z pracą komornika. Warto więc rozsądnie zaciągać wszelkie zobowiązania.