Jak nie lokata, to co? O alternatywnych sposobach oszczędzania.

5 lipca 2016

ANALIZY

Posiadając nadwyżki finansowe najlepiej jest je zainwestować, gdyż jak wiadomo pieniądz traci na wartości. W przypadku lokowania dużych pieniędzy zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniej oferty, jeżeli jednak suma naszych oszczędności nie jest wysoka, możemy mieć problem.

Najpowszechniejszą formą inwestowania pieniędzy jest lokata, niestety w tym momencie przy niskim oprocentowaniu nie jest najlepszym sposobem, jeżeli chcemy zarobić. To, dlatego szukamy innych rozwiązań skłaniając się na przykład ku funduszom inwestycyjnym. W tym wypadku inwestowanie można zacząć nawet od kilkuset złotych miesięcznie. Przy czym najlepiej, żeby tego typu inwestycja miała charakter długoterminowy. Nasze pieniądze są inwestowane w obligacje, w rynek akcji albo papiery dłużne.

Innym rozwiązaniem są pożyczki społecznościowe, polegające na zawieraniu transakcji finansowych pomiędzy pożyczkodawcami, a pożyczkobiorcami. Osoby, które dysponują podwyżką gotówki, decydują się pożyczyć swoje pieniądze osobom, którym ich brakuje. Jest to dobra alternatywa dla pożyczek czy kredytów bankowych. Transakcje są przeprowadzane za pośrednictwem specjalnych serwisów poświęconych pożyczkom społecznościowym bez uczestnictwa instytucji finansowych. Na polskim rynku znajduje się sporo serwisów, które oferują tego typu usługi. Najpopularniejszym jest Finansowo.pl, Zakra.pl, Kokos.pl, Sekrata.pl, Pożycz.pl.

Pożyczanie, jak i inwestowanie pieniędzy za pośrednictwem serwisów internetowych jest bezpieczne. Zanim sfinalizujemy transakcję będziemy musieli przejść kilka etapów rejestracji oraz weryfikacji. Potrzebne są również takie dokumenty jak dowód osobisty, miejsce zamieszkania oraz źródła dochodu. Popularność social lending jest coraz większa, także warto zainteresować się tematem.

Oszczędzanie nie jest wprawdzie naszą najmocniejszą stroną, ale warto to robić. Nie ma sensu odkładać pieniędzy do przysłowiowej skarpety, najlepiej inwestować zebranie środki, w ten sposób można skutecznie je pomnażać.

About Justyna Markowska

Justyna Markowska, 25 lat, absolwentka WSZ w Częstochowie, pasjonatka finansów i nowoczesnych technologii, od 2 lat starszy team leader w Grupie Altberger.

View all posts by Justyna Markowska
Kredyty hipoteczne Open Finance

Comments are closed.