MdM zastąpią Indywidualne Konta Mieszkaniowe

8 października 2017

ARTYKUŁY

Program Mieszkanie dla Młodych wkrótce zostanie zakończony, jego miejsce zajmie Mieszkanie Plus oraz Indywidualne Konto Mieszkaniowe, które ma wystartować już w przyszłym roku. Mieszkanie Plus jest programem, który ma na celu udostępnienie lokali mieszkalnych po niższe cenie. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą wiązać się wieloletnim kredytem i wolą wynajmować mieszkanie. Natomiast Indywidualne Konto Mieszkaniowe ma na celu pomoc w zakupie lub budowie własnego domu, to program spadkobierca Mieszkania dla Młodych oraz Rodziny na Swoim. W tym wypadku państwo nie oferuje dotacji na zakup nieruchomości, ale pomoże nam oszczędzać pieniądze.

Pierwszym ułatwieniem będzie oszczędzanie bez konieczności płacenia podatku Belki. Tak więc lokując oszczędności na lokacie czy koncie oszczędnościowym nie będziemy musieli płacić podatku od zysków kapitałowych. Do tej pory niestety byliśmy zobowiązani do przekazania 19% wypracowanych zysków. Jeżeli chcemy oszczędzać na zakup nieruchomości czy budowę domu, warto zdecydować się na oszczędzanie za pośrednictwem Indywidualnego Konta Mieszkaniowego, które będzie dostępne już niebawem. Innym sposobem jest oszczędzanie na Indywidualnych Kontach Emerytalnych w ramach III filaru.

Co ciekawe rząd ma w planach dodatkowo premiować osoby, które zdecydują się na oszczędzanie z Indywidualnym Kontem Mieszkaniowych poprzez wypłacane co roku bonusy. Oczywiście beneficjent będzie musiał spełniać kilka warunków. Kluczową kwestią jest to, że przez okres 5 lat nie będziemy mogli wypłacić funduszy zgromadzonych na koncie IKM lub przez 12 miesięcy, jeśli skorzystamy z programu Mieszkanie Plus/TBS.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają być dostępne już od przyszłego roku, natomiast premie będą wypłacane w roku 2019. Taki rachunek będzie można założyć z bankach oraz SKOK-ach, szacuje się, że premie dla oszczędzających wyniosą około 200 mln złotych, co ciekawe rząd co roku chce zwiększać pulę tej rezerwy.

Większość z nas marzy o własnych czterech kontach, niestety bez wsparcia banków zazwyczaj zakup nieruchomości jest niemożliwy. Nowe programy Mieszkanie Plus oraz Indywidualne Konto Mieszkaniowe z pewnością pomogą w nabyciu nieruchomości i nauczą nas oszczędzać.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem doradca-hipoteczny.pl

About Justyna Markowska

Justyna Markowska, 25 lat, absolwentka WSZ w Częstochowie, pasjonatka finansów i nowoczesnych technologii, od 2 lat starszy team leader w Grupie Altberger.

View all posts by Justyna Markowska
Kredyty hipoteczne Open Finance

Comments are closed.