Podstawowe błędy przy zakupie mieszkania

Poszukiwania odpowiedniego mieszkania zajmuje sporo czasu. Jednak nie warto podejmować zbyt pochopnych decyzji, gdyż te często prowadzą do poważnych problemów. Przed podejmowaniem decyzji warto dokładnie sprawdzić lokal i nie wierzyć we wszystkie zapewnienia dotychczasowego właściciela. Jakie błędy popełniamy najczęściej kupując mieszkanie?

Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Nie ma świetnych okazji i niskiej ceny bez powodu. Takie okazje zdarzają się bardzo rzadko, żeby nie stwierdzić, że wcale.

Zabawa w detektywa

Przy każdej zaskakująco niskiej cenie warto zagłębić się w szczegóły. Najprościej jest pytać i wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Szczególnie wtedy, gdy cena jest niska. Prawdopodobnie za ta promocja kryje się jakaś niespodzianka.

Sąsiedzi i okolica

Mieszkanie, które nas zainteresuje powinno być wnikliwie sprawdzone, obejrzane i sprawdzone pod względem lokalizacji, dostępu do interesujących nas punktów (szkoły, sklepy, przychodnie, przystanki). Warto poznać także sąsiadów – w końcu z nimi przyjdzie nam dzielić wspólna przestrzeń choćby na klatce, czy balkonie, deptaku osiedlowym itd.

Księga wieczysta i plany zagospodarowania

Zagospodarowanie przestrzenne okolicy, w której chcemy zamieszkać wbrew pozorom jest ważne, choć niewiele osób interesuje to, co powstanie w okolicy za jakiś czas. Zapisy w księdze wieczystej, już na etapie negocjacji, powinny być znane każdemu, kto ma zamiar nabyć nieruchomość. To tam znajdują się wszystkie istotne dane dotyczące nieruchomości i własności czy ewentualnych zabezpieczeń.

Niska cena może być efektem chęci ukrycia czegoś, o czym de facto nie mamy na wstępie pojęcia. Nieznane zapachy sugerujące, że może tam być problem z wilgocią, pęknięcia ścian czy sufitów. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeśli jednak znajdziemy mieszkanie, w którym chcemy spędzić najbliższe lata naszego życia, a budzi wątpliwości zatrudnijmy fachowca, który dokładnie sprawdzi stan techniczny pomieszczeń, ale także stan prawny i inne istotne rzeczy, o których często nie myślimy. Pozwoli to uniknąć problemów i dodatkowych kosztów w przyszłości, o ile sfinalizujemy transakcję.