Czym są pożyczki społecznościowe?

Bardzo wiele osób próbując w obecnych czasach otrzymać kredyt w banku odchodzi z oddziału z kwitkiem. Wszystko to spowodowane jest ograniczeniami nakładanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Skłania ona banki by ograniczały ryzyko i nie udzielały pożyczek klientom którzy mogą mieć problemy ze spłatą zobowiązania w przyszłości. Powstały więc dwie główne rekomendacje które utrudniają dostęp do pieniędzy: ta dotycząca kredytów walutach obcych (klienci chcący otrzymać taki kredyt muszą wykazać się wyższą zdolnością kredytową) oraz związana z maksymalną wartością rat w stosunku do wysokości wynagrodzenia. Wszystko to sprawia, że coraz mniej osób może otrzymać kredyt w banku. Jednocześnie kilka lat temu zaczęła rozwijać się na naszym rynku nowa idea – tak zwany social lending. Polskie tłumaczenie tych słów to pożyczki społecznościowe – czyli najprościej mówiąc pożyczki udzielane przez grupę osób innej osobie. W Polsce istnieje kilka wyspecjalizowanych portali umożliwiających wzięcie pożyczki społecznościowej. Są to między innymi Kokos.pl, Sekrata.pl, Pożycz.pl, Zakra.pl i Finansowo.pl. Wszystkie te serwisy umożliwiają zaciągnięcie pozabankowej pożyczki od innych osób fizycznych. Ale po kolei.

O co chodzi?

Gdy nie wiadomo o co chodzi – zawsze chodzi o pieniądze. Tak samo jest i w tym przypadku. Pożyczki społecznościowe umożliwiają nam pożyczenie pieniędzy bez konieczności odwiedzania banku. Wszystko załatwiamy sprzed monitora własnego komputera i nie ma potrzeby wychodzić z domu. Pożyczki społecznościowe polegają na tym, że jedna osoba wystawia ofertę pożyczki na którą odpowiadają zainteresowani pożyczkodawcy – też osoby fizyczne. Oczywiście by wystawić aukcję potrzebujemy zarejestrować się na portalu oraz przeprowadzić wymagane weryfikacje – dopiero wtedy możemy zachęcać inwestorów do pożyczania nam pieniędzy. Pożyczki społecznościowe powstały po to, by umożliwić osobom z niższymi dochodami czy z niestabilnym źródłem tychże dochodów pożyczenie pieniędzy. Często korzystają z tego rozwiązania na przykład studenci czy startujący biznesmeni. Dodatkowym plusem pożyczki społecznościowej jest to, że pieniądze pożyczamy nie z banku a bezpośrednio od innych ludzi. Dzięki temu możemy nawiązać nowe znajomości, długotrwałą współpracę czy nawet kontakty biznesowe umożliwiające nam rozwój własnego biznesu. Pożyczki społecznościowe są więc bardzo ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na załatanie dziury w naszym budżecie.

Wybór serwisu

Pierwszym krokiem by uzyskać pożyczki społecznościowe jest oczywiście wybór serwisu. Pięć najważniejszych na polskim rynku to Kokos.pl, Finansowo.pl, Pożycz.pl, Zakra.pl i Sekrata.pl. Wszystkie te portale stworzone zostały w nieco inny sposób i warto zapoznać się z ofertami każdego z nich. Finansowo.pl znane jest z najmniejszych kwot pożyczek i z niepewnych pożyczkobiorców. Kokos.pl z kolei jest chyba największym obecnie serwisem social lending w Polsce i tam najłatwiej znaleźć inwestorów. Oczywiście każdy serwis ma inne wymagania odnośnie naszych weryfikacji i pobiera inne opłaty zarówno za weryfikacje jak i udzielenie nam pożyczki. Warto zapoznać się dokładnie z ofertą każdego z tych serwisów by móc dokonać najkorzystniejszego dla nas wyboru. Na każdej stron widnieją koszty jakie są związane z udzieleniem nam pożyczki społecznościowej – nie ma więc najmniejszego problemu z porównaniem każdego z portali. Warto to uczynić by uniknąć zbędnych kosztów oraz by szybciej dokonać wszystkich wymaganych weryfikacji. Pozwoli nam to na uzyskanie pożyczki o wiele szybciej.

Jak zacząć pożyczać

By zacząć pożyczać pieniądze należy oczywiście wybrać najbardziej pasujący nam serwis. Jeśli już tego dokonaliśmy to śmiało możemy się rejestrować. Zawsze będziemy musieli podać swój login, adres mailowy oraz hasło. Dodatkowo by zacząć pożyczać pieniądze musimy przeprowadzić wymagane przez serwis weryfikacje. Jak ze wszystkim także i tu poszczególne serwisy znacząco się różnią. Czasem wystarczy jedynie weryfikacja dowodu osobistego, numeru rachunku bankowego oraz numeru telefonu. Warto jednak przeprowadzić dodatkowe weryfikacje. Pozwoli nam to na uniknięcie dodatkowych kosztów (często dla osób bez weryfikacji prowizja za udzielenie pożyczki jest wyższa) oraz ułatwi pożyczenie pieniędzy. Pożyczki społecznościowe udostępniają więc takie sposoby na weryfikację jak adres zameldowania (wysyłany jest do nas list z odpowiednim kodem), weryfikacja w bazach nierzetelnych dłużników (na przykład Krajowy Rejestr Długów. Europejski Rejestr Informacji Kredytowej i inne), zaświadczenie o zarobkach (potwierdzane jest u pracodawcy) czy nawet weryfikacja naszego konta w serwisie Allegro (daje pożyczkodawcom obraz na temat jakości zawieranych przez nas transakcji). Po przeprowadzeniu kompletu weryfikacji możemy rozpocząć zakładanie aukcji pożyczkowej. Najczęściej więc wybieramy kwotę pożyczki jaką chcielibyśmy otrzymać, sugerujemy jej oprocentowanie oraz okres trwania. Czasem też możemy ustalić dodatkowe wynagrodzenie dla inwestorów. Często spotyka się jednak negocjacje pożyczkodawców z pożyczkobiorcami – warto więc przygotować się również na taką możliwość. Jeśli jednak udało nam już się zachęcić inwestorów do pożyczenia nam pieniędzy – pożyczka zostanie nam przelana w ciągu od kilkunastu minut do kilku dni na nasze konto bankowe. Spłaty tejże pożyczki będziemy wykonywali również za pośrednictwem serwisu i tam będziemy mogli monitorować wszystkie informacje z nią związane.

Podsumowanie

Pożyczki społecznościowe są obecnie bardzo szybko rozwijającym się segmentem rynku. Coraz większa ilość osób korzysta z nich ze względu na łatwość otrzymania i prostotę samej umowy. Warto więc już teraz zainteresować się tego typu rozwiązaniem by stworzyć sobie dodatkowe zabezpieczenie finansowe. Jest to szczególnie przydatne w obecnych czasach – kiedy banki bardzo niechętnie udzielają pożyczki gotówkowej nawet swoim stałym klientom. Pożyczki społecznościowe są jednak zdecydowanie oddzielone od tradycyjnej bankowości dzięki czemu nawet osoby o niestandardowych zarobkach są w stanie uzyskać pożyczkę.